
Euro Promet Pirot
Auto gas ugradnja- najjeftiniji delovi za auto gas



Preduzeće za proizvodnju i prodaju auto gasne opreme
Posetite i naš zvanični sajt : www.europromet.rs
Zasto plin?
1. Koje su prednosti ugradnje gasne instalacije u motorna vozila?
Svakako najveća prednost je cena gasa, odnosno razlika u ceni gasa i benzina. Cena gasa je više nego dvostruko manja od cene benzina, a razlika se skoro svaki vikend povećava zbog poskupljenja nafte na svetskom tržištu. Propan-butan, kao otpadni proizvod kod vađenja nafte, manje je osetljiv na rast cena, što garantuje održavanje ove razlike. Zanimljivo je da vožnja na plin nije stekla veliku popularnost samo u siromašnijim zemljama. Preteče ugradnje plina u motorna vozila i zemlje gde ima najviše automobila na gasni pogon su Italija i Holandija, koje svakako ne spadaju u siromašne zemlje.
Osim ekonomske tu je i ekološka prednost. Naime, vozila sa pogonom na gas puno manje zagađuju okolinu zbog manje količine štetnih jedinjenja u izduvnim gasovima.
2. Je li plinska instalacija u vozilu sigurna?
Da. Vrlo stroge mere i uslovi koje moraju ispunjavati gasne instalacije garantuju apsolutnu sigurnost, čak i veću nego s benzinskim pogonom. Za razliku od rezervoara za benzin, rezervoar gasa napravljen je od čelika debljine do 4mm, što onemogućuje njegovo oštećenje ni u slučaju saobraćajne nesreće. Rezervoari su tokom testiranja bili ispitivani u najekstremnijim uslovima (u zapaljenom automobilu, pucanjem iz vatrenog oružja) i pritom nisu promenili svoja svojstva. Dodatno je svaki rezervoar opremljen posebnim sigurnosnim ventilom koji sprečava isticanje gasa i kad se auto prevrne. Naravno, glavni uslov sigurne plinske instalacije je ugradnja kod ovlašćenih servisa, što je i zakonom određeno.
3. Jesu li performanse vozila iste za vreme vožnje na plin u poređenju sa vožnjom na benzin?
Vozilo sa gasnim pogonom teoretski troši od 2-10% goriva više nego benzina. Performanse mogu biti manje za isti procenat. Ipak, to zavisi od tipa sistema koji je ugrađen u automobil. Pravilo je sledeće - što je instalacija savremenija, to su manje razlike u potrošnji i performansama. U savremenim instalacijama sekvencijalnog ubrizgivanja gasa razlike su zanemarive.
4. Postoje li kakve mane ugradnje plina u vozilo?
Najveća mana je smanjenje prostora u prtljažniku zbog zapremnine gasnog rezervoara. Sve naravno zavisi od veličine i tipa rezervoara koji je ugrađen u vozilo. Cilindrični rezervoari (20-120 l) zauzimaju najviše prostora jer su ugrađeni direktno u prtljažniku. Kao alternativa postoje toroidalni rezervoari koji se ugrađuju umesto rezervnog točka (ako je moguće). U tom slučaju prtljažni prostor se ne menja, a umesto rezervnog točka postoje posebni sprejevi za krpljenje guma. U nekim automobilima rezervoar gasa može se ugraditi ispod prtljažnika, sa spoljne strane.
5. Moram li se posle ugradnje plina više brinuti za svoj auto?
Sve zavisi o vrsti sistema koji je ugrađen u vaš automobil. Najsavremeniji sistemi sekvencijalnog ubrizgivanja gasa ne zahtevaju veću promenu u održavanju vozila. Nakon ugradnje obavezni su pregledi gasne instalacije svakih 15.000 kilometara uz redovno održavanje stanja vozila.
U instalacijama 2. generacije svakako veću pažnju morate posvetiti električnoj instalaciji u automobilu. Plin ulazi u usisnu granu preko mešača ugrađenog kod zaklopke snage. Usisna grana se puni gasom i postoji mogućnost zapaljenja tog gasa i detonacije koja može napraviti dosta veliku štetu, zavisno o automobilu (puknuće usisne grane plastične, kućišta filtera vazduha, oštećenje merača protoka vazduha). Glavni razlog je neispravnost električne instalacije u automobilu, posebno svećica, kablova, bobine, razvodne kape. Kod klasičnih instalacija preporučuje se češća promena svećica i kablova. Takođe je potrebna češća promena filtera vazduha, pogotovo ako se vozilo koristi u gradu ili težim uslovima.
6. U koje se automobile može ugraditi plinska instalacija?
Plinska instalacija može se ugraditi u gotovo sve automobile. No postoji manji broj automobila u koji se ne preporučuje ugradnja plina.
7. Je li isplativije kupiti auto na benzinski pogon i ugraditi plin ili kupiti automobil na dizel pogon?
Cena automobila na dizel pogon puno je veća od istih sa benzinskim pogonom. Često se događa da je ukupna cena vozila sa benzinskim pogonom i ugradnjom plinske instalacije još uvek manja od cene «dizelaša». Sama eksploatacija vozila ide još više u korist vozila sa gasnim pogonom. Naime, cena dizel goriva dostigla je cenu benzina i neprestano raste. Potrošnja automobila sa dizel pogonom manja je od istih sa benzinskim (i gasnim), ali velika razlika u ceni dalje ide na korist plinskog pogona. Održavanje automobila sa dizel motorom je skuplje od benzinskih, a cena delova u slučaju kvarova je puno veća.
8. Moram li posle ugradnje obaviti atest?
U skladu sa zakonskim odredbama, vlasnik automobila mora u roku od 15 dana nakon ugradnje napraviti tehnički pregled u ovlašćenim stanicama za tehnički pregled.

